опълчитисѧ

опълчитисѧ
ОПЪЛЧ|ИТИСѦ (25), -ОУСѦ, -ИТЬСѦ гл.
1.Вооружиться, подготовиться к сражению:

и пакы ополчиша(с) сн҃ве из҃лви. и придоша на племѧ веньамине. Пал 1406, 182б;

| образн.:

и ѡпълъчитьсѧ ан҃глъ || гд҃нь ѡкр҃стъ бо˫ащихъсѧ ѥго избавить ˫а. (παρεμβαλεῖ) СбЯр XIII2, 68–68 об.; то же Пр 1383, 133а; и ины многи по х(с)ѣ пострадаша. и крѣпко ополчившесѧ. обличивше суровьство злоч(с)тваго ц(с)рѧ. мечемь исѣчени быша. ПрЮр XIV2, 132б; но мужьскымь смысломь. и добльстию д҃ша ополчешесѧ. х(с)вы вѣры ѿврьщисѧ не въсхотѣша. Пр 1383, 7в.

2. Выступить против кого-л., напасть на кого-л.:

и въѡрѹживъсѧ изиде и ѡполчисѧ на Крѹса. (παρετοξατο) ГА XIV1, 23в; аще ѡполчит-сѧ на мѧ полкъ не Ꙋбоить(с) ср(д)це мое. ЛЛ 1377, 147 (1207); то же (παροξεται) ФСт XIV/XV, 22в;

| образн.:

самъ бо г(с)ь нашь iс(с)ъ х(с)ъ ѥдинъ ѡполчисѧ на всѧ бѣсовьскы˫а силы. КТур XII сп. XIV2, 270; на оного же ополчимсѧ мч҃тлѧ горкаго. (παραταξόμεϑα) ГБ к. XIV, 203г; но д҃хъ завистныи ополчисѧ за [в др. сп. на] мѧ. и ослѣпи мѧ. Пал 1406, 108б.


Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. . 1988.

Игры ⚽ Поможем решить контрольную работу

Полезное



Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»